چگونه با انتخاب درست پرده پذیرایی فضا را زیباتر نماییم؟

چگونه با انتخاب درست پرده پذیرایی فضا را زیباتر نماییم؟ - پرده راد

انتخاب درست پرده پذیرایی می تواند در زیبا سازی محیط، تاثیر ویژه ای داشته باشد، زیرا پذیرایی خانه جزو مهمترین قسمت های آن محسوب می شود و ما ساعات زیادی را در آن سپری می کنیم.

حضور میهمانان و افرادی که به پذیرایی راه می یابند، سبب می شود که ما هم دقت بیشتری در این انتخاب داشته باشیم، اما برای اینکه محیطی زیبا و صمیمی را در این فضا ایجاد کنیم نیاز به چه پرده هایی خواهیم داشت؟

این موضوعی است که در این مطلب می خواهیم به آن بپردازیم و امیدواریم که مطالب ارائه شده برای شما هم راه گشا باشد.

چگونه با انتخاب درست پرده پذیرایی فضا را زیباتر نماییم؟ - پرده راد

نکاتی کلیدی برای انتخاب پرده پذیرایی

با توجه به این نکات پرده های اتاق پذیرایی را انتخاب کنید.

ضخیم ویا نازک بودن، تیره یا روشن بودن

می دانید که پرده های رنگ روشن، نور بیشتری را از خود عبور می دهند و اگر از آن ها در پذیرایی استفاده کنید، سالن پذیرایی را بزرگ تر و دلبازتر جلوه خواهند داد، این مسئله برای کسانی که خانه های کوچک آپارتمانی دارند از اهمیت ویژه ای برخوردار است، پس در این خانه ها به جای استفاده از پرده های تیره و چند لایه که فضا را کوچک تر نشان می دهند از پرده هایی با رنگ های شاد و روشن استفاده کنید.

همین طور استفاده از پرده های مخمل و ضخیم و گلدار هم همین خصیصه را داشته و برای پذیرایی های کم وسعت و کوچک مناسب نخواهند بود، به جای آن می توانید از پارچه های حریر، تور و یا انواع پارچه های گیپور استفاده کنید تا با ایجاد نور طبیعی فضا را بزرگتر نشان دهند.

پرده هایی با تراکم بالا و بین پرده های ضخیم و پرده های فانتزی هم می توانند مناسب باشند، اما نوری که توسط این پرده ها به اتاق راه می یابد به اندازه ی پارچه های تور و حریر نخواهد بود، ولی برای پذیرایی های وسیع و بزرگ با خیال راحت می توانید از پرده های ضخیم و تیره و یا از پارچه های طرح دار و حاشیه دار استفاده کنید.

چگونه با انتخاب درست پرده پذیرایی فضا را زیباتر نماییم؟ - پرده راد

ارتفاع سقف و پنجره اتاق پذیرایی

اگر سقف پذیرایی شما کوتاه است، بلندی پرده را از روی پنجره محاسبه نکنید، بلکه برای اینکه از خطای دید استفاده کرده باشید، اندازه پرده پذیرایی را از سقف تا کف در نظر بگیرید تا اتاق شما بزرگتر و پرده های شما نمای بهتری پیدا کنند.

همچنین برای سقف های کوتاه استفاده از والان و کتیبه کار اشتباهی است و اگر اصرار به کاربرد اینگونه چیزها دارید، فقط از یک قاب چوبی ساده در بالای پرده کمک بگیرید تا پرده ها شیک تر و بهتر به نظر آیند.

یک نکته دیگر اینکه در پنجره های کوتاه معمولاً از پرده هایی استفاده می شود که در حاشیه پایین پرده دارای طرح ها و تزئینات باشد، اما در پنجره های بلند یا پرده های بسیار بلند، اگر می خواهید بلندی پرده ها کمتر جلب توجه کنند می توانید در قسمت بالا از طرح های خاص و یا تزئینات مناسب پرده استفاده کنید.

با توجه به نوع دکوراسیون خود پرده را انتخاب کنید

اگر در دکور پذیرایی از طرح های شلوغ و رنگارنگ استفاده کرده اید، برای انتخاب پرده از یک طرح ساده و یکدست کمک بگیرید؛ زیرا انتخاب پرده ای با طرح ها و رنگ های مختلف، این شلوغی را بیشتر کرده و فضای نامتناسبی را در پذیرایی ایجاد خواهد کرد.

اگر در این طراحی از مبلمانی تک رنگ و یا فرش های ساده و کم نقش و نگار استفاده کرده اید،  بهتر است به سراغ پرده های طرح دار و شلوغ بروید، یا اگر فضای مناسبی دارید، پرده پذیرایی را از طرح کلاسیک انتخاب کنید که جلوه بیشتری به خانه شما خواهد داد، هر چند که این گزینش باز هم به سلیقه و خواست شما بستگی دارد.

اما بطور کلی بهتر است در انتخاب دکوراسیون و وسایل پذیرایی از طرح های شلوغ استفاده نکنید و پارچه های شلوغ و طرح دار هم مناسب این مکان نبوده و طرح های ساده می توانند مناسب ترین گزینه باشند.

برای اغلب ما ست بودن رنگ فرش و پرده اهمیت زیادی دارد  و یا اینکه سعی می کنیم از همان پارچه ی پرده ای که انتخاب کرده ایم، مبلمان اتاق پذیرایی را سفارش دهیم تا با یکدیگر هماهنگ باشند، که البته این کار هزینه بردار خواهد بود و باید برای آن بودجه زیادی را در نظر بگیریم، در عین حال تلاش کنید تا حد امکان رنگ و جنس پرده و مبلمان اتاق را تقریباً شبیه به هم گزینش کنید.

چگونه با انتخاب درست پرده پذیرایی فضا را زیباتر نماییم؟ - پرده راد

دو پنجره و یک پرده

نکته دیگر انتخاب و دوخت پرده برای چند پنجره در کنار یکدیگر است، اگر در اتاق پذیرایی خود چنین شرایطی دارید، بهتر است که به جای دوختن چند پرده کوچک در کنار یکدیگر، از یک و نهایتاً دو پرده در کنار یکدیگر کمک بگیرید، بخصوص اگر پنجره ها با فاصله کمی از هم قرار گرفته اند، برای بزرگ تر و شیک تر نشان دادن پرده پذیرایی از یک پرده استفاده کنید.

اما چنانچه فاصله بین این دو پنجره زیاد است و نمی توانید از یک پرده برای آن ها استفاده کنید، بهتر است تا فاصله بین دو پرده را که دیوار قرار دارد، با لوازم و وسایل تزئینی مناسب و هماهنگ با رنگ پرده، مثل تابلوها و یا آویزهای دکوری و یا هر چیزی که مناسب باشد، بپوشانید تا از زیبایی پرده ها کاسته نشود، زیرا هر چه عرض پرده، بویژه در اتاق پذیرایی زیادتر باشد، آن را باشکوه تر و با ابهت تر نشان خواهد داد.

به هر حال به شما توصیه می کنیم که اگر می خواهید چندین سال پرده پذیرایی را عوض نکنید، مدل های ساده با پارچه های ساده، همراه با دوخت های ساده را انتخاب کنید، چون مدل های مختلف پرده، بخصوص پرده های پذیرایی، هر سال تغییر کرده و مدل های جدیدتری به بازار عرضه خواهند شد.

 

در صورت تمایل میتوانید پست ” زیبایی پرده های خانه به چه عواملی بستگی دارد؟ ” را مطالعه نمایید.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.