بررسی تأثیر رنگ و طرح پرده های اداری بر روی کارکنان

بررسی تأثیر رنگ و طرح پرده های اداری بر روی کارکنان - رادپرده

رنگ و طرح پرده های اداری و تأثیر آن بر روی راندمان کاری و روحیه کارکنان، موضوعی است که شاید در نگاه اول برایتان عجیب به نظر آید، ولی کاملاً واقعیت دارد.

هر چه فضای کاری شادتر و بانشاط تر باشد، روحیه اشخاص بهتر شده و قدرت و توان کار کردن و کارایی افراد افزایش خواهد یافت، که درصد زیادی از این شادابی و نشاط، به طراحی فضا و نوع دکوراسیون و انتخاب درست و مناسب رنگ ها برمی گردد.

در این مطلب و مطلب بعدی می خواهیم نکاتی را در باره این موضوع برای شما عزیزان عنوان کنیم، تا بدانید که هر چیزی حساب و کتاب و قاعده و قانون خود را دارد و برای یک محیط کاری خوب و مثبت با راندمان مطلوب، باید خیلی نکات لحاظ شوند، از جمله وسایل و پرده هایی که با رنگ های مناسب خود، به ما انگیزه ی کاری بیشتری را خواهند داد!

بررسی تأثیر رنگ و طرح پرده های اداری بر روی کارکنان - رادپرده

رنگ و طرح پرده های اداری و تأثیر آن بر افراد

می دانید که در گذشته محیط های اداری خیلی خشک و بی روح و اتاق های کاری خالی از طرح و رنگ های متفاوت بود و صرفاً اتاقی رنگ و رو رفته با یک میز و صندلی تقریباً کهنه، به عنوان یک فضای اداری معرفی می شد، چون علمی به نام روانشناسی رنگ ها اصلاً مطرح نبود و آدم ها آشنایی زیادی با تأثیر رنگ ها و دکوراسیون محیط بر افراد، نداشتند.

اما امروزه با پیشرفت علم و دانش در همه زمینه ها به این نکته بیشتر پرداخته می شود که حتی رنگ ها و چیدمان لوازم خانه و محل کار، چه تأثیر شگرفی در راندمان کاری و همین طور شادابی و نشاط افراد می توانند داشته باشند.

اما برای آشنایی بیشتر و یک انتخاب درست در مورد پرده ها، که در فضای کاری بسیار مهم هم هستند و در قدم اول، باید بدانید که به طور کلی پرده ها به دو بخش پرده های روشن و پرده های تیره تقسیم می شوند:

استفاده از پرده هایی با رنگ روشن سبب می شود که اتاق و فضای کار دلبازتر و شادتر به نظر برسد و حتی فضاهای کاری کوچک، بزرگ تر و وسیع تر از حد معمول به نظر آیند، پس اگر فضای کوچکی را در اختیار دارید به راحتی می توانید با انتخاب رنگ و طرح پرده های اداری روشن و شاد، چه به لحاظ رنگ آمیزی و چه به سبب نوع چیدمان دکوراسیون ، آن را بزرگتر از آنچه که هست بنمایانید.

پس به طور کلی رنگ های روشن و بخصوص رنگ سفید، برای اینکه فضا را بزرگتر از اندازه ی واقعی نشان دهید و اتاق بزرگتر از حد معمول به نظر آید، کاربرد دارد و این مسئله فقط به رنگ پرده بستگی ندارد، بلکه به چگونگی طرح پرده و شکل های بکار رفته در روی آن هم، وابسته است.

بررسی تأثیر رنگ و طرح پرده های اداری بر روی کارکنان - رادپرده

نور خورشید به راحتی از پرده های روشن عبور کرده و وارد اتاق می شود و اتاق شما را پر از روشنایی طبیعی می کند، که خود شادی و سرزندگی را به همراه دارد و سبب روحیه ای شاداب در شما خواهد شد، اما این بشرطی است که تابش نور بیش از حد نباشد و باعث آزار و اذیت شما نشود.

با تمام زیبایی و دلبازی که پرده های رنگ روشن ایجاد می کنند، اما پرده هایی با رنگ تیره، برای اتاق ها و فضاهای بزرگ و وسیع بسیار مناسب ترند و ظاهری شیک و جذاب به محل کار شما خواهند داد، البته نیاز نیست که تمامی اتاق را با این پرده ها تزئین کنید، بلکه می توانید برای جلوه دادن بخش و یا قسمتی از اتاق که می خواهید بیشتر توی چشم باشد، از رنگ و طرح پرده های اداری با رنگ تیره استفاده کنید و باید با دقت و به شکل کاملاً حرفه ای رنگ پرده را با مبلمان و دیگر وسایل دکوری اتاق ست کرده و هارمونی خوبی را در بین رنگ آن ها ایجاد کنید.

نکته ای که در این گزینش بسیار حائز اهمیت است این است که نوع، طرح و رنگ پرده باید تا حدودی با نوع کار ما هم همخوانی داشته و هویت کاری ما را نیز حفظ کند.

همین طور انتخاب طرح های ساده یا شلوغ پرده، بستگی به وسایل و تجهیزاتی است که در محیط کار بکار برده شده و یا بعنوان دکوراسیون در اتاق کار از آن بهره می بریم، پس اگر این وسایل دارای طرح شلوغ و رنگارنگی باشند، قانون این است که از طرح های ساده پرده کمک بگیریم، ولی اگر این وسایل خود دارای رنگ و طرحی ساده با نقوش ساده هستند، ترجیح این است که از پرده هایی با طرح های شلوغ تر و دارای رنگ های متنوع کمک بگیریم.

بررسی تأثیر رنگ و طرح پرده های اداری بر روی کارکنان - رادپرده

اما نکته بسیار مهم در انتخاب پرده های اداری این است که، در اغلب فضاها و محیط های اداری، رنگ بکار رفته بر روی آرم و لوگوی شرکت خود را، برای رنگ پرده اتاق های کار انتخاب می کنند و یا در برخی موارد هم رنگ هایی را که با رنگ برندشان هماهنگی داشته باشد، برمی گزینند.

انتخاب رنگ و طرح پرده های اداری مناسب، بسیار حائز اهمیت است، چون علاوه بر زیبایی و تزئینی بودن آن و همین طور تنظیم نور خورشید و چگونگی تابش آن بر محیط، در روحیه و روان افراد تأثیر فوق العاده ای خواهد داشت که در پست های آینده به آن خواهیم پرداخت، و نگاهی بر انرژی و اثر رنگ ها بر روان آدمی خواهیم داشت.

 

 

به اشتراک بگذارید:

اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
5 پاسخ
  1. online گفته:

    Did you know BPD was invented by a woman who had been hospitalized for a year during high school and who was constantly suicidal including after she created the treatment? According to her very public life story a few years ago it was only after she had a religious experience that she got better. Niki Valdemar Goodrich

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *