شناخت انواع والان پرده و نحوه استفاده از آن

شناخت انواع والان پرده و نحوه استفاده از آن - پرده راد

نصب انواع والان پرده می تواند تغییر محسوس و قابل توجهی در دکوراسیون محیط بوجود آورد و در بیشتر موارد نقائص و مشکلات موجود بر روی پنجره ها و یا میل پرده ها را بپوشانند و زیبایی بیشتری را به نمایش بگذارند.

در این پست می خواهیم کمی هم در مورد این مدل از پرده ها صحبتی داشته باشیم که امیدواریم برای شما مفید و قابل استفاده باشد.

شناخت انواع والان پرده و نحوه استفاده از آن - پرده راد

معرفی انواع والان پرده

شاید در نگاه اول والان های پرده یک عنصر کاملاً تزئینی به نظر برسند، ولی در عمل اینگونه نیست و علاوه بر جنبه تزئینی آن، می توان به راحتی نقص های پنجره و در برخی موارد پرده ها را با آن پوشاند و با نصب والان ها می توان حتی پرده ها را کو تاه تر و یا بلندتر نشان داد.

والان ها که در انواع رنگ ها و مدل ها و با پارچه ها و بافت های گوناگونی طراحی و دوخته می شوند، در واقع نوعی پوشش محسوب می شوند که در بالای درب ها، پنجره ها، تخت خواب ها و… مورد استفاده قرار می گیرند.

این نکته را باید در نظر داشته باشید که لزوماً نباید والان ها را همراه با انواع پرده ها مورد استفاده قرار دهید و در برخی موارد می توان آن ها را به تنهایی مورد استفاده قرار داد.

نکته ی دیگری که باید بدانید این است که اگر آن ها را بر روی پرده های بلند استفاده می کنید، این پرده ها نباید خیلی بلند و یا خیلی کوتاه باشند و در حالت استاندارد آن باید یک ششم ارتفاع کل پنجره را شامل شوند و فرقی هم نمی کند که از آن ها بر روی پرده های کلاسیک کمک بگیرید و یا بر روی پرده های مدرن.

انواع والان پرده که با نام های گوناگونی معرفی شده اند، عبارتند از:

  • والان راست
  • والان منحنی
  • والان جمع شده
  • والان بالنی
  • والان حلقه ای
  • والان مدل شال
  • والان بندی
  • والان با قلاب
  • والان رولی
  • والان کتیبه ای

والان پلیسه ای و… که در مورد هر یک توضیح مختصری خواهیم داد.

شناخت انواع والان پرده و نحوه استفاده از آن - پرده راد

والان راست

این والان یک نمونه بسیار ساده و کوچک از انواع والان هاست که می تواند به راحتی میل پرده را پوشانده و لبه های پنجره را هم پوشش دهد.

این والان که بصورت کاملاً صاف و مستقیم بر روی پنجره قرار می گیرد، معمولاً به تنهایی و برای پنجره های کوچکتر استفاده می شود و ارتفاع ان بستگی به ارتفاع پنجره دارد و نباید ارتفاع آن را بیشتر از ۴۰ تا ۵۰ سانت در نظر گرفت.

والان منحنی

این نوع والان ها که معمولاً و بیشتر بر روی پنجره های آشپزخانه و یا سالن های غذاخوری نصب می شوند، دارای یک قوس در قسمت میانی خود هستند که فرم و شکل والان را بسیار زیباتر می کند.

این مدل از انواع والان پرده به منظور از بین بردن گوشه های تیز پنجره و ایجاد فرم مناسب برای پنجره استفاده می شود که برای زیبایی بیشتر آن در قسمت پایینی پرده، یک نوار باریک پارچه ای به صورت تزئینی و متناسب با رنگ و نوع پرده بر روی آن دوخته می شود.

والان رولی

انتخاب پارچه برای این نوع از والان ها که حتی می تواند به صورت یک پرده کامل هم در نظر گرفته شود، محدودیتی ندارد و شما می توانید از هر نوع پارچه ای که مایل باشید برای دوخت اینگونه پرده ها در نظر بگیرید.

این نوع والان را می توانید در ارتفاع های مختلفی که در نظر دارید جمع کرده و بوسیله یک گیره و یا قلاب و یا بند، آن را ثابت و در همان ارتفاع مورد نظر نگه دارید.

والان های رولی هم عموماً برای پنجره های کوچک و کوتاه قابل نصب و قابل استفاده هستند و شکل زیبایی به آن ها خواهند بخشید.

شناخت انواع والان پرده و نحوه استفاده از آن - پرده راد

والان پله ای

شاید هنگامی که آن ها را ببنید با پرده های شید اشتباه بگیرید، زیرا ترکیبی همانند این پرده ها دارند، این والان ها نیز در ارتفاع مختلف قابل تنظیم هستند و وقتی آن ها را در یک ارتفاع مشخص ثابت نگه دارید، فرمی همانند پله پیدا خواهند کرد.

این والان ها با شکل مناسب و زیبایی که دارند، قادرند برای پوشاندن زشتی ها و نواقص پنجره و یا حتی کمدها به شما کمک کنند و در پنجره هایی با هر فرم چه مربع و چه مستطیل و یا حتی منحنی قابل استفاده هستند.

در پست بعدی انواع والان پرده را که بسیار متفاوت هم هستند، برای شما معرفی کرده و توضیح مختصری برای هر یک خواهیم داد.

 

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.