شناخت قابلیت های پرده در دکوراسیون منزل

شناخت قابلیت های پرده در دکوراسیون منزل - پرده راد

قابلیت های پرده و نقش آن در دکوراسیون داخلی منازل بسیار حساس و تعیین کننده است و با توجه به انتظاری که از پرده ها در این زمینه داریم، باید یکی از انواع آن را انتخاب و خریداری کنیم.

شاید اغلب افراد تصور کنند که نقش پرده ها صرفاً در پوشانندگی و محدود نمودن دید و حفظ حریم شخصی و خصوصی افراد است، که قطعاً یکی از مهمترین هدف ها از آویختن پرده ها همین است، اما این مسئله فقط یکی از چندین نقش پرده هاست.

در این مطلب در باره اینکه پرده ها چقدر می توانند در یک دکوراسیون مؤثر باشند و با آن ها به چه نتایج شگفتی  خواهیم رسید، صحبت خواهیم کرد، اگر با ما همراه باشید در این باره هم اطلاعات مختصری را بدست خواهید آورد.

معرفی قابلیت های پرده در دکوراسیون

اگر چه که بسیاری از افراد نقش پرده را فقط در ایجاد فضای خصوصی و شخصی و حفظ استقلال فردی می دانند، اما باید بدانید که پرده ها نقش های کاربردی و بسیار مهم دیگری را هم در طراحی داخلی ساختمان بر عهده دارند، که شاید تا به حال به آن ها فکر نکرده و یا بطور سطحی از آن عبور کرده باشید.

اما برخی از نقش های مهم پرده عبارتند از:

پرده عنصری برای تزئین و زیباسازی محیط

یکی از کاربردهای مهم و اساسی پرده این است که اغلب آن را به جهت تزئین و زیباسازی محیط بکار می برند و از بودن و نصب پرده هیچ هدف دیگری را دنبال نمی کنند، که در این صورت تنوع بسیار زیادی از مدل، طرح، رنگ، جنس و… در بازار پرده موجود است، که برآورده نمودن سطح وسیع و گسترده ای از نیازها و سلایق به کمک آن ها و به سادگی امکانپذیر است.

در این رابطه مسئله مهم این است که بتوانید با توجه به تمامی شرایط و نکات موجود در فضا و با در نظر گرفتن نوع و سبک دکوراسیونی که برگزیده اید و همخوانی پرده ها با سایر اجزاء و وسایل، پرده ی مناسبی را انتخاب کرده و پس از نصب آن از قابلیت های پرده و هماهنگی و هارمونی ایجاد شده، استفاده کرده و لذت ببرید.

شناخت قابلیت های پرده در دکوراسیون منزل - پرده راد

پرده وسیله ای برای تفکیک فضاها

گاهی اوقات لازم است تا از پرده به عنوان عنصری برای جداسازی و تفکیک فضاهایی که در اختیار دارید استفاده کنید، که این جداسازی ممکن است در یک محیط رسمی و اداری اتفاق بیفتد و یا اینکه مجبور باشید در محیط منزل این کار را انجام دهید.

به هر حال فرقی نمی کند که از این کاربری پرده در کجا و در چه فضایی استفاده کنید، بلکه مهم این است که نوع پرده را بجا و درست انتخاب کرده و با در نظر گرفتن ساختار پرده و تناسب آن با محیط مربوطه، این گزینش را به انجام رسانید.

شاید در یک محیط اداری و رسمی انتخاب یکی از انواع پرده های چاپی برای این منظور بسیار مناسب باشد، چرا که به راحتی و به زیبایی می توانید با چاپ لوگو و آرم شرکت و یا معرفی بیشتر برند خود، از جنبه تبلیغی پرده ها هم، با استفاده از پرده های چاپی مانند پرده های لوردراپه تصویری و یا پرده های تصویری شید رول و یا زبرا… بخوبی بهره ببرید.

امروزه با وجود فضاهای کوچک و محدود آپارتمانی بسیار اتفاق می افتد که نیاز به تفکیک و جداسازی فضا در داخل منزل پیدا خواهید کرد، که در این صورت باید با انتخاب کاربردی ترین و بهترین پرده ها این کار به انجام رسانده، تا بیشترین ثمره را از آن دریافت کنید و در نهایت به اهداف خود در این زمینه هم دست یابید.

یعنی با یک گزینش مناسب و صحیح از قابلیت های پرده مورد نظر خود، ضمن جداسازی فضا و استفاده بهینه از آن، به توجه به سلیقه و نقش و طرح مورد علاقه خود از پرده های مورد نظرتان، فضایی بسیار کاربردی، زیبا، دلپذیر و جذابی را ایجاد کنید ضمن اینکه با وجود این پرده ها کمترین فضا را در این فضای محدود اشغال کرده باشید.

شناخت قابلیت های پرده در دکوراسیون منزل - پرده راد

پرده مانعی برای ارتباط فضاها

اگر از جنبه ی دیگری به این مسئله نگاه کنید، خواهید دید که با همین کاربری پرده، بسادگی قادر خواهید بود مانعی را برای تداخل و ارتباط بین فضاها بوجود آورید، عاملی که شاید در یک محیط اداری و کاری بسیار کاربردی و مؤثر هم باشد.

زیرا که در برخی موارد تداخل و تنگاتنگی ارتباط ها در یک فضای اداری و رسمی مانع از کارکرد درست و بهینه خواهد بود و در خیلی از موارد، قادر نخواهید بود برای حل مسئله بین آن ها مانع دیگری را ایجاد کنید که مثمر ثمر باشد، اما بکارگیری پرده های متناسب با محیط، در این زمینه مسئله و مشکل را براحتی حل خواهد کرد.

شناخت قابلیت های پرده در دکوراسیون منزل - پرده راد

پرده ها مانعی برای نفوذ سرما و گرما

پرده های مناسب همانطور که می توانند مانعی برای تابش نور شدید باشند، قادر خواهند بود تا مانع از نفوذ سرما و گرما به داخل محیط شوند و تا حدود زیادی از مصرف  انرژی هم در اینگونه موارد بکاهند.

اگر به لحاظ آب و هوایی در مناطقی زندگی می کنید که سرمای طاقت فرسایی دارند و یا اینکه برعکس از گرمای زیاد هوا بخصوص در فصول گرم سال کلافه می شوید، با استفاده از قابلیت های پرده و گزینش پرده های متناسب با این نوع از آب و هواها، پرده ها مانند عایق عمل کرده و می توانند روش بسیار مؤثری در کاهش شدت آن چه به لحاظ گرما و چه به لحاظ سرما باشند.

در پست بعدی از قابلیت ها و توانایی های دیگر پرده با شما عزیزان کاربر سخن خواهیم گفت.

 

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.